WhatsApp

Yatırım ofisi tetikte 4.7 milyar $ radarda!

Yatırım ofisi tetikte 4.7 milyar $ radarda!

06 Temmuz 2020, 15:12
Yatırım ofisi tetikte 4.7 milyar $ radarda!

Türkiye’ye yatırım çekmeye çalışan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, pandemi sürecinde faaliyetlerine hız verdi. 82 potansiyel yatırımcı tam 4.7 milyar dolarlık yatırım planlıyor.
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, pandeminin ilk sinyallerini aldıkları ocak - şubat döneminden beri çalışma tempolarını artırdıklarını, gelinen noktada potansiyel 82 yatırım projesinin oluştuğunu söyledi. Yatırım Ajansı’nın Yatırım Ofisi’ne dönüşmesinin ardından kurumun başkanı olan Dağlıoğlu, gazetecilerle ilk sohbet toplantısını gerçekleştirerek gelişmeleri değerlendirdi.

Pandemi döneminde toplam 600 toplantı ve 20 webinar yaptıklarını anlatan Dağlıoğlu, “Pandemide şimdiye kadar Türkiye’de hiç bulunmayan şirketlerden bilgi talebi aldık. Türkiye’nin bu süreçten pozitif ayrışarak çıkacağını gördük” dedi. Dağlıoğlu şu bilgileri verdi.Haziran 2020 itibariyle potansiyel yatırım olarak görülen 82 projenin 70’i araştırma/fizibilite aşamasında. Potansiyel projelerin toplam yatırım bedeli yaklaşık 4.76 milyar dolar, toplam taahhüt edilen istihdam ise yaklaşık 15 bin 800. Projeler, bilgi ve iletişim teknolojileri, gıda ürünleri, makine ve ekipmanları, kimya ürünleri ve motorlu taşıtlar için yedek parça sektörleri başta olmak üzere 23 farklı sektörden oluşuyor. Projeler yatırım değerine göre Almanya, Güney Kore, ABD, Türkiye, Japonya, Kanada ve BAE başta olmak üzere 27 farklı ülkeden geliyor.”

52 proje sürüyor

Yatırım süreci devam eden projeler hakkında da bilgi veren Dağlıoğlu şunları söyledi:

“Yatırım kararı alınmış ve hâlihazırda yatırım süreci devam eden toplam 52 proje Yatırımcı Hizmetleri Dairemizce takip edilmekte olup, bu projelerin toplam yatırım bedeli yaklaşık 4 milyar dolar, toplam taahhüt edilen istihdam ise yaklaşık 10 bin 500. Projeler ABD, Almanya, Türkiye, İspanya, Hollanda ve Hindistan başta olmak üzere 17 farklı ülkeden geliyor ve kimya ürünleri, demir çelik ve diğer metaller, enerji, motorlu taşıtlar ve ulaştırma araçları ile madencilik / taş ocakçılığı başta olmak üzere 18 farklı sektörden oluşuyor. Bu projelerin 36’sı sıfırdan yatırım, kalan 16’sı ise genişleme yatırımı.”

Dağlıoğlu, kurumun bugüne kadar toplamda 23 milyar dolar tutarında 224 yatırım projesini ülkeye kazandırdığını, bu yatırımlar kapsamında yaklaşık 48 bin istihdam sağlandığını sözlerine ekledi.

Sektörde markalaşmış, lider, dinamik ve güvenilir ilk danışmanlık firması olarak, firmalarımızın küresel rekabet gücünün arttırılmasına katkı sağlayacak çözüm ortağı olmak en önemli hedeflerimiz arasındadır.

  • 0850 333 21 22

  • 0216 384 53 43

  • info@kobiturkiye.com

  • Mahmut Yesari Cad. Kobi Türkiye Plaza No :42 Koşuyolu Kadıköy – ISTANBUL

  • Hafta İçi: 09:00 - 18.00 Arası.